Barbaros Mah. Ağaoğlu My Prestige, Kat: 15 Daire: 127 Ataşehir İstanbul

Chirurgie de labioplastie

Chirurgie de labioplastie

Labioplasti Nedir?

Labioplasti genital estetik operasyonları arasında en sık yapılan cerrahi işlemdir. Genel olarak iç dudak estetik operasyonu ve dış dudak estetik operasyonu olarak tanımlansa da, labioplasti iç dudak düzeltme ameliyatı olarak düşünülür.

Hormonal etmenler, yaş ve en önemlisi yapısal sebeplerle büyüyen, şekil bozukluğu ve cinsel fonksiyon bozukluğuna sebep olan sarkmış ve büyümüş ya da asimetrik hale gelmiş iç dudakların düzeltilmesi ameliyatına labioplasti denir. Var olan iç dudakların dokuları kullanılarak dış görünüşü ve cinsel fonksiyona bozukluğa sebep olan yapı düzeltilir. Estetik operasyon olarak düşünülse de fonksiyon bozukluğu için gerekli bir ameliyat haline gelmiştir.

Labioplasti ameliyatını içine alan dış dudak estetiği, dış dudakların doku alınarak sarkmış dudakların düzeltilme ameliyatıdır. Çoğu zaman dış dudak estetiğinde dolgu yada yağ enjeksiyonu görsel düzenleme için gerekebilir.

Labioplasti Ne Demek?

Genel olarak 'plasti' kelimesi belli bir organın düzeltilme ameliyatlarında kullanılır. Labium dudak demektir. Labioplasti dudak düzeltme ameliyatıdır. iç dudakların düzeltilme ameliyatı minör labioplasti, dış dudak düzeltilme ameliyatı major labioplastidir. Şekil bozukluğuna sebep olan dudaklar estetik kabul edilebilir ölçüde ve en iyi sonuç için 'kişiye özel labioplasti' yapılmalıdır.

Vagina Dudakları (İç Dudak Ve Dış Dudak) Sarkması Neden Olur ?

En önemli faktör yapısal özelliktir. Ancak hormonal değişimler, hormonal hastalıklar, normal vajinal doğumda olan travmalar ve yırtılmalar da diğer faktörlerdir. Çok kilo alıp verme sarkma sebebi olabilir. Maalesef ki kilo alıp verme ve hormonal hastalık, doğum travmaları dışında herhangi bir yöntem genital sarkma ve büyümeden korunmamızı sağlamaz, bu sebeple daha çok genetik yapı yani yapısal faktör önem arz eder. Normal vajinal doğum sırasında oluşan yırtıklar oldukça sık labium yani iç ve dış dudak şekil bozukluğuna sebep olabilir.

İç Dudak Sarkması (İç Dudak Şekil Bozukluğu) Ne Tür Şikayetler Yaratır?

Labium şekil bozukluğu- iç dudak sarkması fiziksel görüntü bozukluğunun yanında başka problemlere de yol açar. İç dudak sarkması mevcut ise dar kıyafetler ve mayo bikini gibi giysilerle hoş olmayan kişinin rahatsız olduğu görüntü oluşabilir. Ayrıca büyümüş sarkmış iç dudaklar cinsel ilişki sırasında kadının özgüvenini oldukça kötü etkilemekte bu açıdan cinsel fonksiyonları bozmaktadır.

Klitoris üzerinde var olan fazlaca miktarda ki sarkık dokular klitoral uyarımı azaltacak, bu da orgazm olamama ya da orgazm kalitesinde azalma yapabilir. Bazı hastalar cinsel ilişki sırasında hem hissedememe hem de ilişki sırasında zedelenme şikayeti ile başvurur. Ayrıca büyük sarkmış labiumlar normal vajinal doğum sırasında da yırtılıp travmaya maruz kalabilir.

İç dudak ve dış dudak çok katlantılı olunca, idrar yollarının hemen üzerinde olduğu için idrar yolları ve vajinal enfeksiyonlar daha sık olmaktadır.

  • Labiumların sarkık, asimetrik ve büyük olduğu
  • Sık vajinal enfeksiyon
  • Sık idrar yolu enfeksiyonu
  • Dar kıyafet giyildiğinde tahriş olunan görsel olarak rahatsız olunan durumlarda
  • Asimetrik ve büyük görünen labiumlar varlığında cinsel ilişki sırasında özgüven kayıplarında
  • Cinsel ilişki sırasında haz alamama
  • Cinsel ilişki sırasında ses gelmesi
  • Cinsel ilişki sırasında rahatsız eden koku varlığı
  • Spor yaparken, bisiklet sürerken oturulduğunda rahatsızlık

Büyük labiumlar nedeni ile ilişki sırasında ağrı ve travma gibi durumlarda labioplasti ameliyatı yapılır ve bu şikayetleri önemli ölçüde ortadan kaldırır.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Nedir?

Labioplasti büyük ya da asimetrik labiumların estetik operasyon ile düzeltilmesi ameliyatıdır. Teknik olarak kliniğimizde 5 çeşit labioplasti ameliyatı yapılmakta ancak her hastanın labium yapısı birbirinden oldukça farklı olduğu için her hastaya özel labioplasti yaptığımızı söyleyebiliriz. En iyi estetik sonuç için her kişinin yapısına uygun labioplasti kişiye özel yapılmalıdır.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilir. Genel anesteziyi tercih edecekseniz; 6 saatlik açlık süresi gerekmektedir. Lokal anestezi için açlık süresi gerekmemektedir. Labioplasti ameliyatı lokal anestezi ile kolaylıkla yapılır. Ofis şartlarında lokal anestezi ile oldukça sık yapmaktayız. Eğer labiumlar büyük ve oldukça asimetrik ise ameliyat süresi uzayabilir.

Labioplasti Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir ?

Kliniğimizde temel olarak 5 çeşit labioplasti yöntemi uygulamaktayız.

Genel olarak çok kullanılan ancak bizim kliniğimizde çok nadir uyguladığımız trim (düz kesi) yönetemi genital anatomiye uygun sık olarak değildir. Kesilen hat boyunca testere ağzı gibi görüntü oluşmaktadır. Bize başvuran revizyon daha önce labioplasti olmuş düzelttirmek isteyen) hastalarda en sık başvuru sebebi trim yöntemi ile labioplasti olmalarıdır.

Klitoris üzerinde ki sünnet derisi, onun altında ki klitoral açı ve idrar deliği ile klitoris arasındaki 3 yapı birleşerek labium minüsü oluşturur. Trim kesisinde tek bir hat kesileceği için ameliyat sonrası estetik görünüm cinsel ve idrar yolları fonksiyonları kötü etkilenecektir. Ayrıca en sık şikayet küçük bir oğlan genital bölgesine benzediği olacaktır.

Tip 1 Labioplasti: Mons pubis (genital bölgenin başladığı en üst nokta) geniş olan hastalarda tercih edilir. Optimum sonuca ulaşabilmek için tüm alan tek bir görselde değerlendirilmelidir. Ancak doku fazla alınır ise idrar yapmada zorluk, kesik akımlı idrar yapma, ilişkide ağrı, sürekli klitoral cinsel uyarım gibi oldukça ciddi komplikasyonlar olmaması adına konusunda deneyimli hekimler yapmalıdır. Bu tip labioplasti yerine basit yöntemler tercih edilecek olursa testere ağzı, çocuk erkek genital görünümü, tayt ve bikiniden belli olan çıkıntılı görünüm olacağı için kesinlikle bu hastalarda kişiye özel tip1 labioplasti yapılmalıdır.

Tip 2 Labioplasti: Bazı hastalarda klitoris, üretra ve sünnet derisi üzerinde ki katlantılar oldukça geniştir. Bu üç alanın yanı sıra labium minüslere müdahale edilmektedir. Hudoplasti denilen klitoral bölge üzerindeki alana müdahale bu tip labioplasti de yapılır.

Tip 3 Labioplasti: Diğer alanlara ek olarak Mons pubis denilen labium majus ve minus arsında ki tepe noktaya da müdahale edilir. Burada ki amaç yanlarda ve üste olan fazla katlantıyı labium minüsler küçülünce kabul edilebilir estetik görüntüye ulaştırmaktır.

Tip 4 Labioplasti: Eğer labiumların büyüklüğü az ise uygulanır. 2 alana müdahale edilir labiumlar küçük olsa da sadece düz kesi ile estetik görüntü yakalanması mümkün olmaz . Klitoral alanın çıkık olmaması için; doku kabul edilebilir ölçüde çıkarılmalıdır.

Teknik olarak yöntemlerden bahsetsek de her kadının labium genişliği alanların açısı, görünümü tamamen birbirinden farklıdır. Hangi hastanın hangi bölümünden kaç cm ya da nasıl bir eğimle kesi yapılacağı hastanın genital görüntüsüne göre karar verilir.

Eğer bu şekilde yapılmaz ise istenilen optimum sonuca ulaşılamaz. Labium derisi incedir, planlamanın iyi yapılması tekrar tekrar kesi uygulanmaması için önemlidir. Bu sebeple kliniğimizde kişiye özel labioplasti yapılmaktadır. Ön değerlendirme de hasta ile beraber konuşulup, operasyon öncesi çizim planlaması yapılması önemlidir. Kliniğimize başvuran revizyon labioplasti hastalarının çoğu planlamanın net yapılamadığı, düz kesi ya da fazla yandan kesi yapılmış hastalardır.

Labioplasti Ameliyatını Hangi Doktorlar Yapar?

Genital bölge cinsel özgüven için görsel endişe yanında ayrıca fonksiyonel bir alandır. Üretra denilen idrarın yapıldığı alan, cinsel uyarım alanı olan klitoris, ilişkiye girilen vajinal açıklık, hemen altında perineal body ve devamında anüs bulunmaktadır. Tüm alan pelvik tabandır pelvik taban bozukluğuna tüm hayat kalitemizi etkiler. Labioplasti ameliyatında vajina daraltma (vajinoplasti) uygulamadı isek perineal body ve anüse müdahale yoktur.

Labioplasti yaparken idrar yolları ve klitorise dikkat edimeli, fonksiyon bozukluğu yaşanmamalıdır. vajina girişinde ki labiumlar fazla traşlanırsa cinsel ilişkide ağrıya sebep olabilir. Bu açıdan genital bölgeye hakim, genital estetik konusunda deneyimli hekimlerin yapması önemlidir.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 2023

Labioplasti ameliyatı kişiye özel yapılmalıdır. Müdahale edilecek alanın büyüklüğüne göre ameliyat süresi değişebilmektedir. Bu açıdan kliniğimizde değerledirme sonrası net fiyat bilgisi verilebilmektedir. Görüşme öncesi fiyat aralığı bilgisi alınabilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Her kadının labium yapısı farklı olduğundan değişebilmektedir. tip 4 labioplasti 1 saat sürerken, tip1 labioplasti süresi uzayabilir. Eğer kombine genital estetik yapılmamış ise vaka süresi 1 saat ile 2 saat arasında bu sebeple değişir. Eğer düzeltme minimal yapılacak ise 1 saatten de kısa olmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Anestezi Nasıl Oluyor ?

Labioplasti ameliyatı genel, spinal ve lokal anestezi ile yapılabilir. Sık olarak spinal (belden uyuşturma) ve lokal anestezi önermekteyiz. Lokal anestezi ile ofis şartlarında yapılabilir bir işlemdir. Eğer genel anesteziden diğer hastalıklarınız ve uyuma korkusu yüzünden çekiniyorsanız, lokal anestezi güvenle tercih edebilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Labioplasti ameliyatı sonrası ağrı çok olmamaktadır. İlk gün basit ağrı kesiciler ile geçebilen hafif ağrı kesi ve dikişlere bağlı olabilmektedir. Ameliyattan 2 gün sonra ayakta duş alınabilir. Aşırı dar kıyafetler ve kot pantolon bası yappı ağrı oluşturacağından önerilmemektedir.

Labioplasti ameliyatından 2 ila 3 gün sonra iş, okul yaşantısına dönülebilir. Spor gibi aktiviteler 3 ila 4 hafta sonra başlanabilir. Ağır yük kaldırmak 1 hafta sonra mümkündür. Labioplasti ameliyatı sonrası yazılan antibiyotik dikkatlice kullanılmalı genel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Kendiliğinden emilen dikişler operasyonda kullanılmaktadır. Ameliyattan sonra dikiş alınması genelde gerekmez. 1. ay kontrolünün ardından cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca yoktur.

Ameliyattan sonra oturup kalkarken dikkat edilmesi gerekmez. Bazı hastalarımız normal hareketlere de dikkat etmeye çalışmaktadır. Bu kesinlikle gerekli değildir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Labioplasti ameliyatı sonrası ilk günler ödem olması ve hafif pembe kanama normaldir. Ödem tam olarak 2. hafta civarı geçmektedir. Ödemin azalması kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Dokular genel olarak iyileşirken hafif uyuşma olabilir. Ancak çok şişme fazla kanama, aşırı kaşıntı olursa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Klinikte alerji yapmayan en ince sütürleri kullanmaktayız. 2 ila 3 gün sonra iş veya okul hayatınıza dönebilirsiniz. Birinci haftanın sonunda istenilen kıyafetler giyilebilir, ağır spor ve cinsel ilişki haricinde tüm aktiviteler yapılabilir.

Özellikle yurtdışı ve İstanbul dışından gelen hastalarımız için uçağa ya da yolculuğa ne zaman çıkabilecekleri sorusu önemlidir. Yurtdışı hastalarımızın bir çoğu ertesi gün ya da 2 gün sonra dönmektedir. Ancak ameliyat sonrası kontrolü yaptıktan sonra dönülmesi uygundur. Yurtiçi hastalarımız da aynı şekilde ertesi gün dönebilirler. Ancak önerimiz ödem olmaması için ameliyattan sonra 2. gün dönülmesidir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Cinsel Hazzı Etkiler Mi ?

Labioplasti ameliyatında klitoris üzerinde ki fazla et katlantıları alınmış olur. Dolayısı ile cinsel ilişki sırasında klitoral uyarım ve orgazm kalitesi artması beklenir. Labioplasti ameliyatında klitoris üzerinde ki alan dikkatlice ayarlanmalıdır.

Bizim ameliyatın optimum olması durumunda beklediğimiz sonuç cinsel uyarımın artması, cinsel ilişki sırasında olan ağrının bitmesi yani cinsel hayat kalitesinin artmasıdır. Düz kesi yapılmış hastalarda klitoral bölgeye müdahale edilmediği için bu olumlu sonuçlar olmadığı gibi klitoris çıkıntı gibi gözükmektedir.

Labioplasti ameliyatında klitoral bölgedeki alan çok gergin olursa: gün içinde sayısız cinsel uyarım, ağrı, gün içinde spontan orgazmlar yaşanabilir. Ayrıca son dönem talep edilen labia minüslerin tamamının alındığı vaklarda cinsel ilişki sırasında ağrı olmaktadır. Bize başvuran iç dudakların tamamen sıfırlandığı revizyon labioplasti hastalarında cinsel ilişkide ağrıyı engellemek için yeniden iç dudakları cerrahi olarak yapmaktayız.

Labioplasti Bakirelerde Yapılır Mı?

Labioplasti ameliyatının yapıldığı cerrahi alanın tamamı vajina yapısının dışındadır. Dolayısı ile hymen yani kızlık zarına herhangi bir müdahale olmaz, kızlık zarının yapısı kesinlikle bozulmaz. Labioplasti ameliyatı geçiren bakire hastalarda, ameliyattan yaklaşık 1 ay sonra, bakıldığında labioplasti ameliyatı geçirdiği anlaşılamaz.

Labioplasti Ameliyatı Bakireliği Bozar Mı?

Labioplasti ameliyatı kızlık zarı yapısında tahribat yapmaz, kızlık zarı yapısını kesinlikle bozmaz.

Labioplasti ve Kızlık Zarı Dikimi Beraber Yapılabilir Mi?

Labioplasti vajina dışında bulunan iç dudakların, hymenoplasty (kızlık zarı dikimi) vajinanın iç kısmında bulunan hymen kızlık zarının dikimidir. İki alanın arasında kişiden kişiye değişmek ile beraber yaklaşık 2-2,5 cm bulunmaktadır. kızlık zarı dikimi ve labioplasti işlemi aynı anda yapılabilir ve cerrahi olarak bir sorun teşkil etmez. Oldukça sık uyguladığımız kombine ameliyat çeşitidir.

Labioplasti Olanlar, Yaptıranlar Memnun Mu?

Kliniğimizde labioplasti ameliyatı olmuş hastaların en sık kullandığı cümle 'daha önce neden yaptırmadım' olmaktadır.

Kıyafet seçiminden, spor aktivitelerine ve cinsel ilişkide özgüven azalmasına sebep olan büyük ya da şekilsiz iç dudakların düzeltişmiş olması hayat kalitesini net bir şekilde arttırmaktadır. Sık olmak üzere cinsel ilişkide hem haz artımı hem de özgüven artması sonucunda performans artmaktadır. Günümüzde oldukça moda olan tayt ve dar pantolonları rahatça ve mutlu şekilde giydiklerini ifade etmektedirler.

Labioplasti Cinsel İlişki Sırasında Ağrıyı (Disparoni) Ortadan Kaldırır Mı?

İç dudak küçültme ameliyatı, büyük ve katlantılı olan labiumlara bağlı disparoni (cinsel ilişki sırasında ki ağrı) ortadan kaldırır. İlişki sırasında ağrınızın çok olduğu durumlarda sebebin labiumlar olup olmadığını anlamak için jinekolog tarafından muayene olmanız gerekmektedir. Muayene sonucunda eğer sebep labiumlar ise labioplasti işlemi cinsel ilişkide ağrı sorununuzdan sizi kurtaracaktır.

Lazerle Labioplasti Mümkün Mü?

Günümüzde birçok ameliyat lazer ile yapılabilmektedir. Labioplasti ameliyatı da lazer cerrahisi ile yapılabilir. Avantajı kanamanın daha az olmasıdır. Ancak çok büyük, asimetrik, çok fazla girintili çıkıntılı olan vakalarda lazer kesisi zor olacağı için labiumların görsel optimum sonucunu az da olsa olumsuz etkilediğini düşünmekteyiz. Daha küçük müdahale yapılacak vakalarda kullanılmasında sakınca yoktur.

Labioplasti Ameliyatında Dikiş Atılıyor Mu?

Kliniğimizde labioplasti ameliyatında emilebilen dikişler kullanılmaktadır. Özel teknik ile atılan dikişler sonucunda labiumun doğal görünümü herhangi bir iz kalmadan, testere ağzı görüntüsü oluşmadan iyileşme süreci tamamlanmaktadır.

Operasyonda atılan dikişler emilene kadar herhangi bir hassasiyet veya rahatsızlık vermez, özel yapısı sayesinde dokudan ayırt edilemeyen yumuşaklık ve renktedir.

Labioplasti Ameliyatı Vajina Daraltır Mı?

İç dudaklar vajina dış kısmında bulunmaktadır. Labioplasti ameliyatı cinsel ilişki sırasında ağrıyı ortadan kaldırır ancak vajina daralmasını sağlamaz. Eğer vajina daraltmasına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ameliyat öncesi değerlendirmede jinekoloğunuza vajinoplasti ameliyatı da istediğinizi belirtmelisiniz.

Labioplasti Ameliyatı İle Beraber Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Yapılır Mı ?

Labioplasti ameliyatı ile beraber aynı seansta vajinoplasti (vajina daraltma ameliyatı) güvenle yapılmaktadır. Genital estetik operasyonlar içinde kliniğimizde en çok kombine yapılan ameliyattır. Vajinoplasti ameliyat süresini 30 dakika

kadar uzatmaktadır. Sadece vajen çıkışı değil tüm alan daraltılmalıdır. Labioplasti ve vajinoplasti işleminin aynı anda yapılaması cerrahi açıdan da hayat kalitesi açısından da doğru bir yaklaşımdır.

18 Yaşından Önce Labioplasti Ameliyatı Yaptırılabilir Mi ?

Ülkemizde ve tüm ülkelerde 18 yaş öncesi çocuk olarak kabul edilmektedir. Tıbbı acil gereklilik dahil her tür ameliyat öncesi yasal vasisi kim ise anne, baba ya da kayıp durumlarında atanmış yasal vasi ameliyat için rıza formunu onaylamalıdır. Kliniğimize başvuran 18 yaş altı tüm hastalarda bilgilendirme ve muayene sırasında anne ya da yasal vasi yanlarında bulunmaktadır.

Cerrahi olarak 18 yaş altı labioplasti yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Hastanın sosyal ve fiziksel olarak etkilendiği geniş labiumların cerrahi düzeltilmesi sonucunda, genç hanımlarımızın oldukça olumlu etkilendiğini de belirtmek isteriz.

Labioplasti Devlet Hastanesinde Yapılır Mı?

Genital estetik operasyonlarda yer alan labioplasti devlet hastanesinde yapılmamaktadır. Aynı zamanda ihtisas hastanem olan Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma hastanesinde, uzman doktor olarak asistan eğitimi için özel izin ile bir süre bu vakaları yapmış, asistan doktorlarımızın eğitimine ve hastalarımızın ücretsiz ameliyatı olmalarını şefimiz ile beraber sağlamış idik.

Labioplasti Öncesi ve Sonrası Ne Tür Değişiklikler Oluyor?

Labioplasti ameliyatı öncesi olan dar kıyafetlerde dışardan çıkıntı gözükmesi, fazla doku olmasına bağlı sık vajinal akıntı, koku, cinsel ilişkide hissedememe, cinsel ilişkide ağrı, orgazm olamama gibi sorunlar ortadan kalkar. Özellikle cinsel ilişkide özgüven artmasının olumlu sonuçları görülmektedir.

Ameliyattan hemen sonra hastalarımızda görünüm farklılığının sonuçları, 1 ay sonrada cinsel performanslarında artma ve koku, ses gelmesi, akıntı gibi şikayetlerin ortadan kalktığını görmekteyiz. Klinik olarak ameliyat öncesi ön görüşmede hastanın faydasına olacak süreçleri detaylı bir şekilde anlatmaktayız.

Hastalarımızın herhangi bir fayda görmeyeceği ameliyatı kesinlikle önermemekte talep edilse dahi olumsuz olabilecek ameliyatı hastamız istese de desteklememekteyiz. Bu sebeple; labioplasti ameliyatı görüşmemizde detaylı anlatım ve karşılıklı konuşma oldukça önemlidir.

Op. Dr. Pınar Batu Kartal Op. Dr. Pınar Batu KartalContactez Nous Contactez Nous Whatsapp
Op. Dr. Pınar Batu KartalOp. Dr. Pınar Batu KartalSpécialiste en gynécologie et obstétrique
+90539 426 3232
+90539 426 3232
Les cookies sont utilisés pour améliorer la qualité de notre site Internet et réaliser des statistiques. Si vous continuez, nous supposerons que vous consentez à l`utilisation de cookies.